Nauka reanimacji naszego pupila wbrew pozorom nie jest wcale skomplikowana czy trudna a może uratować życie naszemu zwierzakowi. Oczywiste jest to, że w razie wypadku naszego psiaka należy niezwłocznie jechać do najbliższej kliniki weterynaryjnej. Jednak jeżeli nasz zwierzak już nie oddycha warto najpierw samemu spróbować mu pomóc, stosując sztuczne oddychanie i masaż serca, a być może właśnie wtedy uda się przywrócić jego oddech.
Warto więc zapoznać się z danymi czynnościami ratującymi życie. Po pierwsze próbując udzielić pierwszej pomocy pupilowi należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Musimy pamiętać, że nasz pies, który bardzo cierpi może wykazywać agresje nawet w stosunku do swoich ukochanych właścicieli.
Jak wykonać sztuczne oddychanie?
- Na początku należy ułożyć psa w pozycji bocznej bezpiecznej na prawym boku.
- Należy sprawdzić czy w pysku nie zalega krew ślina czy nawet ciało obce.
- Jeżeli w pysku nic nie zalega, należy wyciągnąć psu język, często sama ta czynność powoduje złapanie oddechu u zwierzęcia.
- Zamknąć pysk psa.
- Ułóż rękę w rulon i przystaw do nosa psiaka, a następnie wdmuchnij przez niego powietrze ok. 5-6 razy.
- Jeżeli nadal zwierzę nie zaczęło oddychać a wyczuwasz bicie serca, ponów sztuczne oddychanie.
Jak wykonać masaż serca?
- Przyłóż ręce (dłoń połóż na dłoń) w okolicy serca. Serce znajduje się na klatce piersiowej, między 3. a 6. żebrem, tuż za lewym łokciem psa. Jeżeli jednak mamy reanimować małego psa najlepiej przyłożyć dwa palce.
- Należy ucisnąć serce ok. 15-30 razy.
- Następnie wdmuchnij powietrze do nozdrzy psa ok. 2-3 razy.
- Jeżeli po tym pies nadal nie oddycha należy powtórzyć masaż serca wraz ze sztucznym oddychaniem do efektu bądź do przybycia lekarza weterynarii czy dojazdu do kliniki weterynaryjnej.
Co zrobić przy zadławieniu się psa ?
- Jeżeli pies nie może oddychać a zauważyliśmy w pysku ciało obce, możemy spróbować samodzielnie je usunąć. Należy jednak zachować maximum ostrożności ze względu na ryzyko ugryzienia.
- Nawet jeżeli uda nam się wyciągnąć ciało obce z pyska zwierzaka należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii aby ten zbadał i oceniła obrażenia psa.
Te kilka przydatnych kroków powinien zgłębić każdy posiadacz psa czy kota.
Należy pamiętać, że nawet my jako właściciele możemy pomóc naszemu pupilowi.