Skórzak rogówki DERMOID jest zmianą wrodzoną. Jest to obecność prawidłowej tkanki -czyli skóry- w nieprawidłowym miejscu- czyli na rogówce bądź spojówce. Skórzak powstaje w okresie rozwoju zarodkowego jako odprysk ektodermy.
Skórzak to często matowy, ciemnoszary lub brązowy guzek o różnych rozmiarach. Jest on zbudowany z tkanki tłuszczowej, naczyń krwionośnych, tkanki łącznej, włókien nerwowych, gruczołów łojowych i potowych, mięśni gładkich, a nawet chrząstek i mieszków włosowych, z których często wyrastają włosy!
Skórzaki ulegają rozrostowi wraz ze wzrostem zwierzęcia, często osiągając znaczne rozmiary. Wyrastające włosy nieustannie drażnią rogówkę, powodując wiele konsekwencji. Zwykle są one skierowane w kierunku rogówki, co powoduje podrażniania oka.
Objawami towarzyszącymi są różnego stopnia:
- zaczerwienienie spojówek,
- nadmierny łzotok,
- przymykanie powieki,
- stany zapalne,
- owrzodzenie rogówki.
Jak rozpoznać skórzaka?
Diagnozę stawia się zwykle na podstawie badania okulistycznego czyli dokładnego obejrzenia oka w lampie szczelinowej, pomiaru ciśnienia śródgałkowego i objawów klinicznych.
Właściciel najczęściej sam zauważa, że z oka "coś wystaje" i to jest powód do odwiedzenia specjalisty.
Jak leczyć to schorzenie?
Leczenie skórzaka polega na wycięciu zmiany podczas zabiegu mikro-chirurgicznego. Skórzaki zwykle usuwa się wraz z marginesem podobnie jak w przypadku guzów nowotworowych aby uniknąć wznowy. W przypadku pozostawienia nawet niewielkiego fragmentu zmiany, może dochodzić do nawrotu objawów chorobowych związanych z możliwością ponownego jej rozrostu.
Okres rekonwalescencji
Pacjenci po operacji przyjmują leki w kroplach lub/ i maściach do oczu oraz zaleca się noszenie kołnierza ochronnego w celu uniknięcia tarcia łapkami czy ocierania o przedmioty. Okres do wygojenia to czas między 7-14 dni. Po usunięciu skórzaka bardzo często występuje blizna a u zwierząt brachycefalicznych ulega ona charakterystycznej pigmentacji.