Zabiegi operacyjne wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Właściciel odbierając swojego pupila otrzymuje zalecenia pooperacyjne dotyczące danego pacjenta.
Zwierzęta po zabiegu operacyjnym wybudzają się w klatkach tlenowych z komfortem cieplnym, ciągłym monitoringiem oraz wlewem dożylnym. Są również zabezpieczone lekami przeciwbólowymi oraz antybiotyki, które mają zabezpieczyć je przed infekcją bakteryjną.
Pacjent wychodzący do domu „musi być” w pełni wybudzony, tzn. musi posiadać prawidłowe parametry życiowe.
Zwierzęciu po zabiegu należy przygotować bezpieczne, umiejscowione na niskim poziomie legowisko. Przez pierwszą dobę po operacji zwierzak powinien odpoczywać, natomiast jego ruch powinien być ograniczony do minimum. Pierwsze spacery powinny być bardzo ostrożne, zwłaszcza jeżeli operacja dotyczyła okolic jamy brzusznej lub klatki piersiowej. Nie pozwalamy na wszelakie wskakiwania lub zeskakiwania. W wyniku napięcia mięśni może dojść do przerwania szwów.
Zaleca się, aby zwierzę nie jadło przez ok. 8 godzin ani nie piło do czasu, w którym samo nie zacznie szukać wody. Zbyt wczesne karmienie może doprowadzić do uporczywych wymiotów.
Szczegółowe zalecenia dotyczące karmienia i pojenia przekazywane są w gabinetach przy odbiorze pacjenta, ponieważ mogą się różnić w zależności od schorzenia i wykonywanego zabiegu.
Bardzo często przy odbiorze pacjentów pojawia się pytanie : „Co powinno budzić nasz niepokój? ”.
Normalnym staniem po operacji jest tymczasowa niechęć do kontaktu z ludźmi tudzież z innymi zwierzętami. Mogą również wystąpić pojedyncze wymioty.
Nasz niepokój powinny wzbudzić:
• Krwawienie z rany lub przewodu pokarmowego
• Uporczywe wymioty lub biegunki
• Problemy z utrzymaniem równowagi trwające dłużej niż 48 godzin
• Brak łaknienia i pragnienia trwające dłużej niż 48 godzin
• Zaburzenia mikcji oraz defekacji
• Intensywne wycie lub miauczenie
W takich sytuacjach należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii lub niezwłocznie udać się na wizytę do lecznicy.
Pamiętajmy!
Nie podajemy zwierzętom leków przeciwbólowych przeznaczonych dla ludzi. Mogą być one zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Ze względu na odpowiednie zabezpieczenie rany, zwierzęta po zabiegu ubierane są w specjalne ubranka pooperacyjne, kołnierze ewentualnie mają zakładane opatrunki,
Bardzo ważne jest, aby sprawdzać uwagę na gojącą się ranę. Ściąganie ubranek czy kołnierzy w procesie gojenia, może wiązać się z intensywnym lizaniem bądź drapaniem danej okolicy.
Jeżeli w okresie pooperacyjnym nie dzieje się nic niepokojącego to spotykamy się w lecznicy na zaleconym zdjęciu szwów.