„Sezon kleszczowy" trwa w najlepsze, nie ma dnia aby do naszej Kliniki nie zgłosił się opiekun z tym problemem, nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu naszych czworonogów przeciwko tym pajęczakom. Obecnie dysponujemy szerokim wachlarzem preparatów przeciw ektopasożytom, w formie spot-on, tabletek doustnych lub obroży.
Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób - nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt. Najczęstszymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są miedzy innymi babeszjoza, erlichioza i anaplazmoza. Każda z tych chorób jest bardzo groźna, może powodować cały szereg mniej lub bardziej specyficznych objawów np. gorączka, osowiałość, brak apetytu, wymioty, biegunka, objawy neurologiczne, bolesność jamy brzusznej, wybroczyny, krwisty mocz i wiele innych. Nieleczone kończą się śmiercią.
Film przedstawia cykl rozwojowy najczęstszego pasożyta przenoszonego przez kleszcze, Babesia canis. Pierwotniak przechodzi swój rozwój w krwinkach czerwonych, powodując ich rozpad i liczne negatywne następstwa, stanowiące bezpośredne zagrożenie życia zwierzęcia.
Jeżeli Twój pupil w ostatnich dniach jest osowiały, nie ma apetytu, a nie był zabezpieczony przeciwko kleszczom, to warto aby lekarz weterynarii zbadał Twojego pupila. Większość chorób odkleszczowych zaczyna się właśnie w ten sposób. Proste badanie kliniczne oraz podstawowe badania jak morfologia krwi, rozmaz lub odpowiednie testy pozwolą lekarzowi zdiagnozować problem.