Najczęściej spotykanymi zwierzętami domowymi w naszych domach są psy i koty. Zdarza się dość często, że właściciele czworonożnych pupili borykają się często z ich problemami behawioralnymi. Problemy te są nieraz na tle psychicznym, a nieraz na tle zdrowotnym.
W tym artykule przedstawimy najczęściej spotykane problemy behawioralne psów i kotów i jak z nimi sobie radzić.
Najczęstszym problemem behawioralnym jest nieodpowiednia resocjalizacja zwierząt.
Resocjalizacja = socjalizacja – jest to nabywanie umiejętności oczekiwanych przez społeczeństwo w tym przypadku nas Ludzi, w której ma przebywać jednostka – nasze zwierzę.
Na początku przedstawimy Wam najczęściej spotykane problemy behawioralne u psów.
Agresja jedno z najczęściej spotykanych nieporządanych zachowań u psów.
Przyjmuje się, że obecność matki ze szczeniętami do 7 tyg. Życia zmniejsza ryzyko agresji wobec człowieka.
Małe psy częściej są agresywne niż psy ras dużych.
Poniżej przedstawiamy drabinę agresji u psa, która pokazuje stopnie agresywności zwierząt wobec nas. Nie tylko gryzienie przez psa człowieka jest objawem agresywności, ale również bywają pewne subtelne, ale równie niebezpieczne zachowania naszych pupili.
Czy Twój pies pokazuje Ci zęby, kiedy chcesz podnieść jego piłkę?
Czy Twój pies pokazuje zęby na spacerze w kierunku innego psa, a Ty unikasz kontaktu na spacerach z innymi czworonogami?
Kiedy próbujesz zdjąć psa z kanapy i wyciągasz rękę w jego kierunku, by go zdjąć, pokazuje Ci zęby?
Takie zachowania są tendencją ku agresji i mogą doprowadzić kiedyś do pogryzienia.
Ważne jest, aby Twój pies czuł granice swojego zachowania, również podczas zabaw. Kiedy w pewnym momencie zabawa wymyka się spod kontroli, a Twój pies wyciąga zęby w Twoim kierunku, przerwij ją, pozwól, aby się uspokoił, byś mógł wejść ponownie z nim w interakcje bez ponownego podniecenia go. Zabawa dopuszczalna jest jedynie wtedy, gdy jest pod kontrolą. Zastosuj system nagradzania jedynie za dobre zachowanie, nie reaguj zbyt mocno emocjami w jego kierunku. Pamiętaj jednak, że u niektórych psów ustalając pewne granice, może to powodować nasilenie się jego agresji w naszym kierunku, wtedy niezwłocznie należy się zgłosić do profesjonalnego szkoleniowca behawioralnego.
Jakie są nasze zadania, właścicieli psa wobec jego agresji:
- Przede wszystkim unikanie sytuacji, które wyzwalają agresję u nich;
- Wdrożenie terapii behawioralnej, czyli tzw. systemu nagradzania pożądanego zachowania (przeciw warunkowanie, oraz odwrażliwienie);
- Gdy Twój pies jest grzeczny również, to powinien być moment jego nagrodzenia, a nie ignorowanie tego;
- Agresywne zachowanie naszego pupila powinno być ignorowane bądź przerywane, ale w żadnym wypadku karane lub wzmacniane;
- Należy znaleźć zwierzęciu zastępcze zachowanie np. nagradzanie ćwiczeń, zabawy natychmiast po przerwaniu niepożądanego zachowania;
- Długie oraz intensywne spacery, które pozwolą mu na odreagowanie i wybieganie się na świeżym powietrzu;
- Gdy Masz możliwość, wycofaj się ze stresującej sytuacji.
Szczekanie kolejny z problemów, z którymi borykają się właściciele psów.
Złota zasada: Pies szczeka, nie odpowiadaj mu tym samym. Pies odbiera to jako zachętę do jeszcze głośniejszego szczekania, a nie traktuje tego jako kary i pouczenia. Jeśli w momencie jego szczekania damy mu zabawkę bądź też smakołyk pokazujemy, że jego zachowanie powoduje zwrócenie na siebie uwagi. Jak tego uniknąć ? Naucz psa komend „głos” bądź „cisza”, po każdej z tych komend nagradzaj go smakołykiem, który będzie przypominał mu co w danej chwili, musi wykonać.Jeśli chodzi o żebranie podczas Twoich posiłków. Pies podczas spożywania przez Ciebie posiłku powinien przebywać na swoim miejscu bądź też w innym pomieszczeniu w przeciwnym razie przekona się, że może towarzyszyć Ci podczas tej czynności. Pamiętaj, aby nie rzucać mu ze stołu dodatkowo jedzenia, bo to wzmaga jego żebractwo. Niezwykle ważna jest tu konsekwencja w naszym zachowaniu, jeżeli pies raz przekona się, że podczas Twojego posiłku będzie mógł przebywać obok, będzie to pokazywało mu, że prawidłowo postępuję. Wszyscy członkowie rodziny powinni uzbroić się w cierpliwość podczas jego donośnego czekania, jęczenia, żebractwa – jak długo to będzie konieczne. Zainteresujmy się dopiero psem, gdy skończymy posiłek, a on się uspokoi.
Kolejnym nieprawidłowym zachowaniem jest gryzienie wyposażenia domu podczas naszej nieobecności. Co w takim wypadku robić? Przede wszystkim gryzienie elementów wyposażenia domowego zastąp w specjalne do tego przeznaczone zabawki lub składniki psiej diety. Jeżeli gryzak nie poskutkuje, podczas swojej nieobecności w domu, ogranicz mu swobodne poruszanie się po nim, najlepiej przeznaczyć jeden pokój dla naszego pupila bądź też ustawić należy klatkę kanelową, pamiętając o pozostawieniu mu gryzaka. W ten sposób pies będzie mógł zaspokoić potrzebę gryzienia, a jednocześnie nie będzie mógł wybierać wśród przedmiotów w domu. Jeżeli Wasz pies nie zainteresuje się gryzakiem, wypróbuj inny, aż znajdzie idealny.
Czego nie lubią właściciele psów? Aż 40% właścicieli psów uważa, że pies skaczący na ludzi przekraczających próg mieszkania jest niebehawioralnym zachowaniem. Zazwyczaj wynika to z jego ekscytacji i chęci przywitania się. Czasami jednak jest to oznaka dominacji w naszym domu. Niezależnie od przyczyny naszym celem jest oduczenie psa skakania na ludzi. Pierwszą podstawową zasadą jest mniejsza ekscytacja przy witaniu się psem. Druga, podczas kiedy Twój pies się pobudza przy nadejściu gości, jest odwrócenie jego uwagi bądź też nauczenie go komendy np. siad i nagrodzeniem go za prawidłowe zachowanie.
Oduczenie psa skakania na ludzi, chociaż początkowo wydaje się nam bardzo trudnym zadaniem do wykonania, wymaga przede wszystkim od nas cierpliwości oraz treningu. Samodyscyplina również wszystkich domowników będzie ważną zasadą, którą będzie trzeba przestrzegać.
Jak radzić sobie z poddańczym upuszczeniem moczu u psa? Przede wszystkim udaj się do lekarza weterynarii i sprawdź, czy problem nie leży po stronie zdrowotnej. Jeśli okaże się, że nie jest to problem zdrowotny co wtedy? Zrób wszystko, aby w ogóle nie dopuścić do załatwiania się w domu, obserwuj cały czas swojego pupila i naucz się przewidywać jego zachowanie. Szczenięta najczęściej załatwiają się po jedzeniu, zabawie oraz przebudzeniu. Pies, chcąc się załatwić, będzie pokazywał to poprzez niepokój, piszczenie, kręcenie się po domu i wąchanie podłogi. Należy wtedy reagować szybko, uważając, aby nie przestraszyć swojego czworonożnego przyjaciela. Będąc na spacerze, pozwól psu się załatwić, nie rozpraszając go i na koniec pochwal oraz nagrodź smakołykiem. Bądź cierpliwy, konsekwentny i pamiętaj, że wpadki mogą się zdarzyć. Niektóre psy potrzebują więcej czasu na naukę. Podczas dłuższej nieobecności w domu, po powrocie, witając się z naszym pupilem, róbmy to z jak najmniejszym okazywaniem emocji w jego kierunku. U dominujących psów rozwiązaniem bywa sterylizacja, praca nad stosunkami dominacji w domu lub leczenie farmakologiczne. Stosuje się je czasem przy lęku.
Najczęściej spotykanie niepożądane zachowania behawioralne u kotów
- Wczesna adopcja;
- Stres i lęk;
- Predyspozycja genetyczna (rasy orientalne np. syjamskie);
- Niedobory żywieniowe oraz choroby somatyczne (zwłaszcza przebiegające z bólem);
- Spaczony apetyt;
- Zespół nadpobudliwości i nadaktywności;
- DHD;
- Zachowania kompulsywne;
- Fobie lękowe.
Koty adoptowane zbyt wcześnie rozwijają nadpobudliwość psychoruchową. Bardzo często ssą koce, wełnę lub miękkie ubrania. Dlaczego? Podobnie jak u dziecka mają potrzebę ssania jak w przypadku małego dziecka kciuka.
Nieprawidłowe zachowania kotów zwiążą się często z niewłaściwym bądź nadmiernym sposobem przywiązania się do właściciela. Koty często cierpią na lęk separacyjny.
Skąd bierze się np. agresja u kotów?
- Podwójny status w naturze – umiejętne wykorzystanie agresji decyduje o przetrwaniu gatunku;
- Koty wolą unikać bezpośredniej walki, gdyż odniesione w ten sposób rany mogłyby przeszkodzić w skutecznym zdobywaniu pokarmu;
- W sytuacji zagrożenia koty wysyłają sygnały mające odstraszyć przeciwnika, które przez ludzi odbierane są jako przejaw agresji wobec nich;
- Agresja u kotów jest zjawiskiem naturalnym, należącym do etogramu tego gatunku;
- Do patologii dochodzi, gdy zwierzę zaczyna reagować nieadekwatnie do siły bodźca, a jego stan psychiczny uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie w środowisku.
Jak możemy pomoc naszemu kotu? Na pewno nie wolno ich karać za niepożądane zachowanie ani krzyczeć na niego. Zwierzę, na które krzyczymy, często nie wie, że robi coś złego, a czasem wręcz odwrotnie odnosimy przeciwny rezultat.
Odwiedźmy lekarza weterynarii i zróbmy naszemu kotu badania: gdy kot posikuje poza kuwetą, może to być problem z jego układem moczowym.
Kocury często z racji gatunku znaczą teren, porozmawiaj ze swoim zwierzęcym lekarzem o kastracji. Często tego typu zabieg staje się rozwiązaniem w znaczeniu terenu przez naszego kota.
Jeżeli przyczyną problemu behawioralnego okaże się stres, pomyślmy o zakupie preparatu, zawierającego kocie feromony, które zwiększają w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i wpływają pozytywnie na ich nastrój.
Twój kot drapie Twoje meble? Zakup mu specjalne drapaki, które pozwolą mu na regulowaniu długości pazurów oraz odstresowaniu w najmniej dla niego komfortowych sytuacjach.
Podczas szkolenia przez nas samych czy też przez profesjonalnego behawiorystę psów oraz kotów, musimy być świadomi, że ma to swój indywidualny charakter. Nie każda porada, którą usłyszymy, może pomóc przy nauce naszego czworonożnego pupila. Ważną rzeczą jest konsekwencja i niepoddawanie się, dążenie do zamierzonego celu na podstawie obserwacji naszego pupila oraz ustaleniu co jest elementem zapalnym problemu. Warto zaangażować w to swoich domowników do współpracy nad wyeliminowaniem problemu psa czy też kota. Jeżeli samodzielnie nie uda się nam poradzić z zachowaniem naszego zwierzęcia, należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii czy też specjalisty behawiorysty. Nasza odpowiedzialność wobec psa/ kota zostanie nam wynagrodzona ich miłością oraz zaufaniem.