Otyłość to stan nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej, który prowadzi do przekroczenia prawidłowej masy ciała. W chwili obecnej uznawana jest za najczęstszy problem żywieniowy wśród psów.
Niestety wielu właścicieli samych doprowadza swoich pupili do tego stanu. Dokarmianie psów pomiędzy posiłkami oraz nie zapewnianie odpowiedniej ilości ruchu często doprowadza do otyłości. Pamiętajmy, że nadmierna otyłość prowadzi do wielu chorób a czasem w skrajnych przypadkach do zagrożenia życia naszego pupila!
- wiek
- rasa psa
- zabieg kastracji bądź sterylizacji
- nieprawidłowe żywnie
- mała aktywność fizyczna
Jak skutecznie odchudzić psa?
Aby mądrze odchudzić swojego zwierzaka najlepiej udać się do lekarza weterynarii. Po zapoznaniu się z pacjentem lekarz obmyśli prawidłowy harmonogram tego procesu. Ważne jest aby przed terapią walki z nadwagą wykonać badania w celu wykluczenia potencjalnych chorób.
Pamiętajmy, że u zwierząt jest podobnie jak u ludzi ! Proces ten musi przebiegać powoli i na przestrzeni kilku miesięcy. Tylko stopniowa utraty masy ciała jest zdrowa dla naszego pupila !
Od czego zacząć?
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest ustalenie docelowej masy ciała.
Następnie rozpisujemy kolejne punkty kuracji odchudzającej:
1) Zmiana nawyków żywieniowych
Stosujemy karmy o obniżonym poziomie tłuszczu a zwiększonej ilości białka i włókna pokarmowego np. Satiety, Obesity. Gotowe karmy dla psów z nadwagą wzbogacone są dodatkowo w L-Karnitynę czy też antyoksydantami. Nie dokarmiamy zwierzaka pomiędzy posiłkami. Trzymamy się ściśle określonej porcji. Pamiętajmy, że jedzenie „ze stołu” nie jest odpowiednim przysmakiem czy nagrodą dla psa!
2) Plan aktywności fizycznej:
Ustalenie programu ćwiczeń musi być dostosowane do kondycji zarówno właściciela jak i zwierzaka. Zwykle zaczynamy od dłuższych spacerów potem może być trucht czy bieg. Ciekawą opcją jest również bieżnia wodna. Na takie zabiegi odchudzające możecie zapisać swojego zwierzaka w Naszym Centrum Weterynaryjnym.
Jeśli nasz pupil osiągnie już wymarzoną wagę to nie zwalnia nas z konieczności przestrzegania dawek żywienia czy też aktywności fizycznej.
Pamiętajmy Kochani, że podstawą sukcesu zwierzaka jest zaangażowanie właściciela ! :)