Masaż jako jedna z najstarszych dziedzin lekarskich zyskuje coraz większą popularność wśród zwierząt. Jest nieodłącznym elementem rehabilitacji i jako metoda leczenia zewnętrznych jak i wewnętrznych objawów chorobowych składa się z wielu chwytów, ruchów i opracowań których celem jest nie tylko leczenie, ale też zapobieganie wielu chorobom.
Jakie są wskazania do masażu oraz jego rodzaje?
W przypadku atrofii mięśni, obrzęków, blizn, przykurczy mięśni, zapalenia ścięgien czy konieczności ograniczeniu ruchu np. po zabiegach chirurgicznych zastosujemy masaż klasyczny lub leczniczy, w którym skupiamy się na konkretnym problemie. Świetnie sprawdzi się również u szczeniaków w okresie ich wzrostu. Nie tylko nauczy szczeniaka zaufania i obycia z dotykiem, ale wpłynie pozytywnie na rozwój jego organizmu – odżywi tkanki w okresie wzrostu, poprawi koordynację, wesprze funkcje odpornościowe.
Jeśli nasz zwierzak nie ma konkretnego problemu, a naszym celem jest utrzymanie go w dobrej kondycji i chcemy regularnie sprawdzać jego stan fizyczny i możliwie szybko wykrywać patologiczne zmiany powinniśmy zgłosić się do rehabilitanta na masaż całościowy, który trwa około godziny i wówczas wykonujemy masaż całego zwierzaka.
Nie wiele osób wie, ale u zwierząt stosuje się również masaż relaksacyjny mający na celu po prostu zmniejszenie stresu zwierzaka, odprężenie go i sprawienie przyjemności. Cechuje się tym, że rehabilitant wykonuje delikatne i płynne ruchy, masuje tylko w miejscach, w których zwierzak lubi i na to pozwala. No bo kto nie ma ochoty na odrobinę relaksu :) A zabieg umila cicha i relaksująca muzyka przy zgaszonym świetle. Dochodzą nas słuchy, że właściciele też się wtedy relaksują :)
Ostatnim rodzajem masażu jest masaż sportowy. Przeznaczony jest gównie dla psów uprawiających sport, które narażone są na przeciążenia i wszelkiego rodzaju urazy. Wykonywany przed wysiłkiem w celu zapobiegania lub po wysiłku w celach regeneracyjnych.
Zgłaszając się do zoofizjoterapeuty dobierze on odpowiedni program terapii dla Twojego pupila.
Czy każdy zwierzak może korzystać z zabiegów masażu?
Istnieje klika przeciwwskazań do wykonania masażu u zwierzaka. Np. gdy występuje gorączka lub zwierzak choruje na nowotwór czy epilepsję. Zoofizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad z właścicielem, bada pacjenta i wyklucza ewentualne przeciwwskazania przed rozpoczęciem terapii.
Jeśli Twój zwierzak przeszedł zabieg ortopedyczny i ma zalecenia od lekarza aby przeprowadzić rehabilitację lub chcesz po prostu skontrolować jego kondycję i sprawić mu odrobinę relaksu możesz zgłosić się do najbliższej placówki oferującej zabiegi masażu dla Twojego zwierzaka. Na pewno będzie Ci wdzięczny :)