Jak to wygląda w Polsce, czyli uproszczony obrazek, który przedstawia jak wielu właścicieli podchodzi do rozwiązywania problemów swoich zwierzaków.
Mnóstwo wiadomości na social mediach z prośba o poradę, z kiepskim jakościowo zdjęciem, zamiast krótkiego telefonu bądź wizyty w gabinecie.
Media społecznościowe są miejscem, gdzie każdy może swobodnie wyrazić swoje zdanie. Z jednej strony jest to cudowne, że mamy dostęp do różnego rodzaju opinii na wiele tematów od osób z każdego zakątka świata. Z drugiej strony jednak możemy natknąć się na porady od samozwańczych „ekspertów” wypowiadających się na skomplikowane tematy, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. Jest to spory i powszechny problem, który dotyczy także naszych zwierzaków. W internecie jest coraz więcej stron, blogów czy grup przeznaczonych dla właścicieli zwierząt. Niestety wiarygodność informacji nie wzrasta proporcjonalnie do liczby wypowiedzi, dlatego także liczba nierzetelnych porad rośnie w równie szybkim tempie. Wdrażając w życie niektóre z nich możemy doprowadzić do poważnych zdrowotnych konsekwencji. Możemy unikać takich nieprzyjemnych sytuacji poprzez sprawdzanie skąd dana informacja pochodzi. Pamiętaj, że to Ty jesteś zawsze odpowiedzialny za rozróżnienie fałszywych informacji od prawdziwych.
Psy nie widzą kolorów. Kotów niewychodzących nie trzeba odrobaczać. Lodowata woda może spowodować rozszerzenie żołądka.” Co jest wspólną cechą powyższych zdań? Wszystkie są nieprawdziwe.
Warto pamiętać, że w internecie właściwie każda informacja może zostać sprawdzona. Jednak my ludzie lubimy słuchać różnych historii i niestety w nie wierzyć. Musimy zdać sobie sprawę, że prawda w medycynie jest często złożona i wielu przypadkach nie jest taka prosta jak by się mogło wydawać. Analiza naukowa przedstawiona w pracach naukowych wymaga zwykle kompetencji i zrozumienia przedstawionych badań, podczas gdy pseudonaukowe wyjaśnienia dają iluzję prostych odpowiedzi ubranych w atrakcyjną, łatwą do przyswojenia formę. Musimy uważać na proste historie, które mogą okazać się nieprawdziwe.
Każdy właściciel jest odpowiedzialny za zdrowie swojego pupila. Dlatego też wszelkie informacje potrzebne do wychowania lub dbania o zdrowie psa czy kota, powinny być pozyskiwane z wiarygodnych źródeł. Jednym z bardziej wiarygodnych źródeł informacji jest Twój lekarz weterynarii. Jeśli nie masz możliwości skonsultowania się z lekarzem weterynarii, istnieją pewne wiarygodne strony internetowe, gdzie każdy właściciel może znaleźć wskazówki, porady i ważne informacje na temat opieki nad zwierzętami napisane przez prawdziwych ekspertów. W dzisiejszych czasach powinniśmy zawsze sceptycznie podchodzić do informacji, które przeczytamy w internecie. Oprócz tego choroby zwierząt i odpowiednia profilaktyka to tematy bardzo delikatne i powinny być pisane z ogromną odpowiedzialnością. W takich przypadkach pomocy powinniśmy szukać tylko w gabinecie weterynaryjnym i polegać na wiedzy i doświadczeniu naszego lekarza weterynarii.
Pamiętaj, nie szukaj nigdy diagnozy przez blogi, grupy czy fora, gdzie wypowiadają się samozwańczy internetowi „eksperci” a także NIE podawaj swojemu pupilowi leków na własną rękę i NIE zmieniaj zaleconego leczenia bez konsultacji z lekarzem weterynarii.