Ultradźwiękowe czyszczenie zębów zwierząt i znieczulenie to nierozłączne procedury.
Dokładne badanie jamy ustnej jest możliwe tylko wtedy, gdy zwierzę jest nieruchome i nie odczuwa bólu, gdyż dla pełnej oceny stanu uzębienia proste spojrzenie nie wystarczy. Należy sprawdzić kieszonki przyzębne i wykonać zdjęcia rentgenowskie zębów. Zdarza się, że ząb wygląda zdrowo z zewnątrz, ale po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego okazuje się, że tkwią w nim ukryte problemy.
Wykorzystanie snu leczniczego do wszelkich interwencji dentystycznych zapobiega:
- ryzyku zranienia zwierząt i bolesnych odczuć. Maluch nie będzie tolerował nieprzyjemnych doznań na żądanie, a podczas bolesnych manipulacji odruchowo zamknie buzię. A sztywne unieruchomienie pacjenta często prowadzi do urazów - zwichnięcia stawu, złamania szczęki itp.
- udaje się oczyścić wszystkie te miejsca, do których można było dotrzeć. A jeśli częściowo pozostawisz fragmenty kamienia nazębnego w trudno dostępnych miejscach, będzie to doskonała podstawa do przywrócenia pierwotnego problemu.
- po czyszczeniu następuje polerowanie emalii każdego zęba. Zęby, które nie są wypolerowane, prowadzi to do szybkiego tworzenia się osadów nazębnych.
- negatywny wpływ na emocje pamięć.
Codzienna higiena jamy ustnej, a może raczej pyszcznej, skutecznie zapobiegnie odkładaniu się płytki nazębnej oraz powstawaniu kamienia nazębnego. Jeśli zapominamy o codziennym myciu psich zębów, niech to będzie przynajmniej jeden-dwa razy na tydzień.