Obie metody - komórek macierzystych i IRAP są skuteczne i sprawdzone. Wybór jednej z nich jest zależne od kondycji naszego pacjenta, procesu chorobowego i decyzji lekarza prowadzącego. O tym jaką terapię zastosujemy u Państwa zwierzaka decyduje lekarz weterynarii po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych.
Komórki macierzyste posiadają zdolność do bardzo dużej liczby podziałów oraz różnicowania się do innych typów komórek. Przyjmując kryterium funkcjonalności i zastosowania komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej najczęściej wykorzystywane są mezenchymalne komórki macierzyste izolowane ze sznura pępowinowego i z tkanki tłuszczowej.
Fenomen ich działania polega na tym , że same migrują do miejsc zmienionych chorobowo, aktywują procesy przeciwzapalne, regeneracyjne, wywołują odbudowę chrząstek stawowych, zwiększają ilość płynów maziowych w stawach dotkniętych procesem chorobowym a z czasem nawet zmniejszają poziom zwyrodnienia. Nie jest tajemnicą, że komórki macierzyste przeciwbólowo i przeciwzapalnie dlatego bez stosowania źle tolerowanych leków, nasi pacjenci poddani tej terapii zaczynają lepiej chodzić.
Jak przed każdym zabiegiem naszego pacjenta musimy dokładnie zbadać.Do pobrania tkanki tłuszczowej musimy dokonać znieczulenia ogólnego i aby ryzyko podczas zabiegu zminimalizować do zera należy zbadać krew,wykonać EKG serca i ocenić czy Państwa zwierzak może zostać zakwalifikowany do terapii. Kiedy wszystko jest po naszej myśli,Nasz pacjent zostaje w klinice i po operacji a następnie całkowitym wybudzeniu mogą Państwo po niego przyjechać. Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium w Warszawie gdzie dochodzi do izolacji komórek macierzystych a następnie po odesłaniu gotowego materiału ponownie przyjeżdżają Państwo do nas z pupilem a my podajemy uzyskane komórki z miejsca chorobowo zmienione.
Należy oczywiście pamiętać, że terapia komórkami macierzystymi to tylko KROK dzięki któremu nasze zwierzęta, mogą poczuć się lepiej, nie będą odczuwały przewlekłego bólu a nie terapia, dzięki której możliwe jest wyleczenie każdej choroby.
W Klinice Weterynaryjnej Jacka Szulca przeprowadziliśmy już kilkanaście przypadków leczenia komórkami macierzystymi. Rezultaty są więcej niż zadowalające.
Jest to metoda należąca do gałęzi medycyny regeneracyjnej, która powoli z medycyny ludzkiej (Ortogen) jest transplantowana do weterynarii. Irap® stosuje się w leczeniu stanów zapalnych stawów i chorób zwyrodnieniowych u psów i kotów, które odczuwają ból przy chodzeniu, wstawaniu, wykazują brak chęci do zabawy czy spacerów.
Terapia Irap® to sprawdzona i poparta badaniami metoda. Celem terapii jest interwencja bezpośrednio w źródle zapalenia i likwidacja bólu. W metodzie tej powstrzymujące zapalenie substancje są pozyskiwane bezpośrednio z krwi zwierzęcia przez zastosowanie specjalnych technik. Metoda ta była już zastosowana u sławnych osób m.in. Jan Paweł II Agnieszka Radwańska, Demi Moore, Kobe Bryant.
Cytokiny takie jak interleukina-1 są przyczyną powstawania i nasilania się stanów zapalenia stawów i bólu stawów a także korzeni nerwowych. Dzięki wprowadzeniu do organizmu w miejscu zapalenia antagoniście receptora interleukiny 1 (IL-1Ra) możliwa jest skuteczna, przynosząca ulgę zwierzęciu interwencja medyczna.
Odpowiednio przygotowana surowica krwi uzyskana specjalną, opatentowaną przez firmę Orthogen Lab Sevices GmbH, Deutschland metodą, zawiera znacznie podwyższone stężenie własnego IL-1Ra oraz czynników wzrostu pochodzących z organizmu zwierzęcia. Lekarz pobiera od zwierzęcia pełną krew przy pomocy specjalnej strzykawki. Po 6 godzinach w inkubatorze - w tym czasie zwiększa się stężenie IL-1Ra - krew zostaje przeniesiona do wirówki, po odwirowaniu otrzymujemy osocze krwi, które zostaje podzielone na porcje.
Może ono zostać ponownie wstrzykiwane temu samemu zwierzęciu w serii zastrzyków w dotknięty zapaleniem obszar, staw lub przy korzeniach nerwów jeszcze tego samego dnia. Istnieje również możliwość zamrożeniu osocza do - 20 st. C i po ponownym rozmrożeniu podanie go zwierzęciu w dniu następnym. Terapia Irap® stosowana jest od około dziesięciu lat.
Możemy Państwa skontaktować z właścicielami Naszych pacjentów, aby oni sami opowiedzieli jak ich przyjaciele czuli się przed a jak po terapii. Jesteśmy w stanie zaaranżować takie spotkania w klinice. Psy, które nie chodziły wcale i poruszały się z wyraźnymi objawami bólowymi po wykonanej terapii zyskiwały chęci do życia, spacerów i ich ogólny stan psychofizyczny ulegał znaczniej poprawie niezależnie od wybranej metody.
Telefon: 42 715 28 98, 42 716 24 47
Godziny przyjęć: pon-pt: 9:00-20:00, sobota: 9:00-15:00, niedziela: 9:00-13:00